İdari Yapı

İdari Yapı

İlçenin 20 köy ve 7 mahallesi bulunmaktadır. İlçemiz köylerinden 5 köy dağlık diğer köylerimiz Düzce ovasında ve birçoğu il merkezine çok yakın konumdadır.

İlçede Devlet yönetimi ile halk ilişkileri son derece iyi ve sağlıklı olup, önemli konularda birlik ve beraberlik sağlanabilmekte ve yatırım gibi konularda halk katkılarını esirgememektedir. İlçedeki kamu kurum ve kuruluşlarının çoğu Hükümet Konağında hizmetini sürdürmektedir. İlçe genelinde köylerin temel sorunları halledilmiş olup, ilçedeki köy kent ayrımı asgari seviyeye indirilmiş vaziyettedir. İlçe merkezi ve köylerde binaların çoğu betonarme yapıya sahip olup, az bir kısmı da ahşap ve iki katlı kargır yapılardan ibarettir. İlçe 1. Derece deprem kuşağında bulunduğundan imar planına göre en fazla üç kata kadar inşaat yapma müsaadesi verildiğinden, İlçede çok katlı binalara rastlanmamaktadır. Şehir merkezinde binaların çoğu betonarme olup, ancak % 20’si kadarı kargır, yığma tuğla ve ahşaptır.

İlçemizde son dönemde ortaya çıkan Konut sorunlarını TOKİ tarafından Yeşiltepe Mahallesinde 108 ve Yeşil Mahallede 275 konut yapılarak bir nebze giderilmiştir. Bunun dışında İlçe Gençlik Spor Müdürlüğüne ait Kapalı Spor Salonunda Spor yapma imkânı sağlanmaktadır.  Gençlik Hizmetleri İlçe Müdürlüğünce halka yönelik  tekvando, futbol, basketbol ve daha çok hanımların ilgi gösterdiği Plates kursları açılmaktadır.  Özel Çim Futbol sahasında düzenlenen gençlere yönelik futbol turnuvası geleneksel bir hale gelmiştir. Halkın boş zamanlarını değerlendirme, tatil ve piknik yapma gibi alışkanlıkları gün geçtikçe daha da artmaktadır. Yaz aylarında halkın kısa süreli piknik yapma alışkanlığının artmasıyla birlikte İlçeye en yakın deniz sahili olan Karadeniz’e (Akçakoca’ya) tatil için gidiş gelişler artmış bulunmaktadır.

İlçede değişen çağa ayak uydurularak teknik imkân ve gelişmelerden faydalanılmaya çalışılmış toprağın işlenmesi, fındık mahsulünün harmanlanması gibi birçok konularda makineleşmeye gidilmiş ve ayrıca küçük sanat kollarında uğraş alanları genişletilmiş ve böylelikle sosyal yaşantılarda değişiklikler gözlenmiştir.

Çilimli'yi Keşfet
Çilimli Tarihi

Çilimli Tarihi

Coğrafi Yapı

Coğrafi Yapı

Ekonomik Durum

Ekonomik Durum

Nüfus Bilgileri

Nüfus Bilgileri

Sosyal Tesisler

Sosyal Tesisler

Gezilecek Yerler

Gezilecek Yerler

Fotoğraf Galerisi

Fotoğraf Galerisi

E-Belediye Sistemi E-Belediye Sistemi E-İmar Online Ödeme Kent Rehberi Sosyal Medya'da Biz